Strona główna > Aparaty - lustrzanki > Kompakt czy lustrzanka? A może bezlusterkowiec? Cz. I

Wiele osób ma przekonanie, że nie ma lepszego aparatu niż lustrzanka. I rzeczywiście tak może to wyglądać. Profesjonaliści najczęściej wykorzystują lustrzanki, ponieważ są one bardziej odporne na trudy pracy i gwarantują nam lepsze efekty. Czasy się zmieniają i sprzęt fotograficzny, który jest nam proponowany charakteryzuje się coraz lepszą jakością. Lustrzankę z obiektywem można kupić niekiedy taniej niż aparat kompaktowy. Nie będzie to model profesjonalny, ale już całkiem nieźle działający aparat amatorski uzupełniony przez lustro. To sprawia, że właśnie po lustrzanki sięgają także laicy, którzy później narzekają jednak na problem z obsługą tego właśnie produktu. Lustrzanki mają bowiem wiele zalet, ale jednocześnie są tam cechy, które nie wszystkim użytkownikom będą odpowiadać, ponieważ jego obsługa może być kłopotliwa.

Czy wiesz, że gazetka polo prezentuje najlepsze promocje?

jakość zdjęć uzależniona będzie od matrycy światłoczułej w aparacie a szczególnie rozmiarów pikseli na tej właśnie matrycy. Im większe piksele tym z reguły jakość obrazu będzie lepsza, będzie pojawiać się wyższa czułość na światło, mniejszy szum na obrazie przed wysokim ISO. Rozmiar jaki mają piksele będzie zależeć od wielkości matrycy i tego jak jest ona zagęszczona. Wniosek jest prostym, im większa będzie matryca i piksele tym lepsza będzie jakość zdjęć. Aparaty cyfrowe mają wiele różnorakich propozycji, na które będzie się można zdecydować. Prym na rynku urządzeń wiodą oczywiście duże marki oraz urządzenia lustrzanki oraz bezlusterkowce.

Uniwersalny aparat z dużym zoomem

Jeśli chcemy mieć stosunkowo dobry, uniwersalny sprzęt to będzie można się zdecydować na wiele ciekawych propozycji. Jeśli mamy model szerokokątny sprawdzi się on w czasie fotografowania zdjęć czy też przy widokach jak i też w momencie, gdy ten kluczowy motyw będzie znajdował się daleko. Niektóre kompakty pozwalają wypełnić kadr księżycem. Aparaty, które mają wymienną optykę nie mają takiej możliwości, ale właśnie fakt pojawienia się tak wielu innych możliwych do wybrania obiektów sprawia, że sprzęt się sprawdzi.

Rozmyte tło na portretach

Efekt rozmytego tła przypada do gustu miłośnikom portretu. Fotografowana osoba najlepiej prezentuje się na zdjęciu, a gdy znajdujące się za nią szczegóły będą aparat duży zoom​nieostre. Efekt rozmycia a więc niewielka głębia ostrości najłatwiej będzie uzyskać korzyści z aparatu o dużej matrycy oraz jasnym obiektywie. Dlatego osoby, którym zależy na fotografiach portretowych rzeczywiście te kwestie mają znaczenie.

Kieszonkowy rozmiar i dyskrecja

Jeśli chcemy mieć niewielkie urządzenie to wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie niewielki aparat albo też aparat w smartfonie, będzie to rzeczywiście interesujące rozwiązanie.

Fotografia makro

Lustrzanka z podstawowym obiektywem do robienia zdjęć makro nie będzie się nadawać. Nie będzie dużego powiększenia. Jeśli chcemy uzyskać lepszy efekt warto postawić na dodatkowe rozwiązanie w postaci dobrze przygotowanego obiektywu.

Nowa gazetka lidl już dostępna!