Strona główna > Aparaty fotograficzne > Na co jeszcze zwracać uwagę przy kupnie aparatu?

Stabilizacja obrazu - duża pomoc

Stabilizacja obrazu może nam pomagać, ponieważ dzięki temu zdjęcie nie będzie poruszone, a wiadomo że robienie zdjęcia z ręki nie jest proste i jak wiadomo może się pojawić problem z estetyką. Niezbędne będzie to również w momencie, gdy będziemy mieli do wykonania zdjęcie, gdzie ogniskowa będzie bardzo długa. Większość cyfrówek korzysta ze stabilizacji, która będzie wbudowana w obiektyw, jednak niektóre aparaty mają stabilizator w korpusie zostanie od wbudowany między innymi w matrycę. To rozwiązanie ma jedną zaletę w momencie gdy będzie się zmieniać obiektyw już nie będzie potrzeby, by dokonywać zakupu obiektywów ze stabilizacją. Pamiętajmy, że stabilizacja stabilizacji nierówna i trzeba sprawdzić jakiej jakości będzie ten moduł, z którym będzie się można spotkać w danym przypadku.

Pomocny wizjer

Niektóre aparaty mają również wizjer. To taki element, który przyda się między innymi w momencie, gdy okaże się, że mamy duże słońce i kadrowanie będzie szczególnie trudne. Jeśli chodzi o te kwestie, na które można zwrócić uwagę to lustrzanki mają obecnie wizjery bezpośrednio powiązane z optyką, natomiast aparat ustawienia ostrości​kompakty i bezlusterkowce będą miały specjalnie przygotowany wizjer elektroniczny. Zwracać uwagę należy na rozdzielczość, rozmiar czy powiększenie oraz pokrycie kadru przez wizjer, najlepiej, gdy będzie to 100% pokrycia. Istotne będzie również to jak wizjery są wykonane, dobra jakość to rozwiązanie, które oparte zostanie o pryzmat. Niektóre nieco tańsze urządzenia mają przede wszystkim rozwiązania, które nie pokazuje rzeczywistego obrazu z obiektywu, ale przede wszystkim to rozwiązania, które opierają się na elektronice.

Szybkie i skuteczne ustawianie ostrości

Autofokus to istotna funkcja. To taki mechanizm, który może decydować o tym czy zdjęcie będzie ostre. Aparaty wykorzystują różne technologie, gdy chodzi o ustawienie ostrości. Kompakty najczęściej posiłkują się przez detekcję kontrastu na matrycy, a lustrzanki będą używać szybkiej metody detekcji. Niektóre aparaty wykorzystują obie metody naraz i wtedy będzie można mówić o hybrydowym autofokusem. Detekcja kontrastu to powolna metoda, ale systemy w niektórych kompaktach mają specjalne rozwiązania oparte o algorytmy, które będą gwarantować szybkość działania. W przypadku urządzeń takich jak lustrzanki mamy specjalne rozwiązania, w których autofokus będzie oparty o wiele różnych punktów, szczególnie krzyżowych, ponieważ dzięki temu precyzja rośnie i można oczekiwać, że zdjęcia wyjdą nam lepsze.