Strona główna > Aparaty - lustrzanki > Technologia aparatów

Technologia aparatów

Superzoomy i megazoomy - uniwersalne cyfrówki

jeśli chodzi o superzoom oraz megazoom to można tutaj mówić o specjalnych aparatach, które posiadają duży zakres ogniskowych, oferują również szeroki kąt widzenia obiektywu, jak i też spore tele. Jeśli chodzi o superzoom ma on mniejsze możliwości niż megazoom, ale z drugiej strony będzie to rozwiązanie, w którym rzeczywiście będzie można łatwiej pracować dzięki mniejszym rozmiarom. Okazuje się, że jeśli chodzi o megazoom a także ultrazoom można powiedzieć, że to już takie rozwiązania, które dużo bardziej przypominać będą lustrzanki. Mają one spore rozmiary i jednocześnie stabilizowany obiektyw. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania będzie ona nieco bardziej poprawiona przez specjalnie przygotowywany uchwyt dla dłoni. Większość z nich będzie miała specjalny elektroniczny wizjer, takie modele w ten sposób będą wyglądać podobnie jak lustrzanka, czasami określane są jako hybrydy.

Bezlusterkowce z wymienną optyką - mały rozmiar, świetna jakość zdjęć

Bezlusterkowce to grupa niewielkich aparatów, które mają wymienną optykę i wyposażone są w spore matryce światłoczułe takie jak w lustrzankach. Z tego względu, że mają nieduże rozmiary nazywa się je jako urządzenia, które mają wymienną optykę ale są kompaktami. Bezlusterkowce pozbawione są lustra, nie aparat zoom​mają wizjera optycznego dlatego nie trzeba mieć już obszernej konstrukcji, mogą być płaskie podobnie jak kompakty kieszonkowe. Niektóre modele wyposażone są w wizjery elektroniczne, do części można kupić również dodatkowe akcesoria, które będą zewnętrzne i dzięki nim możliwości urządzenia będą rosły. Z racji na małą masę i rozmiary bezlusterkowce nadają się świetnie do robienia zdjęć ulicznych, ale również jako aparat na wakacje. Część modeli jest łatwa w obsłudze, są to jednak aparaty dla osób, które mają podstawową znajomość techniki.

Lustrzanki - dla wymagających

Lustrzanki to urządzenia, które posiadają wymienną optykę i ich charakterystyczną cechą będzie stosowanie we wnętrzu specjalnego ruchomego lustra. Dostarczać będzie ono do optycznego wizjera rzeczywisty podgląd obrazu z obiektywu. Wizjer optyczny to również podstawowy podgląd kadru w każdym obiektywie. Jeśli chodzi o system autofokusu w lustrzance będzie on bazował na detekcji fazy, dlatego tym aparatem bez większych problemów będzie można wykonać zdjęcia dobrze wykadrowane, które będą świetnie wyglądać. Jeśli chodzi o lustrzankę ekran LCD oraz obraz Live View jest tylko dodatkiem. Lustrzanka ze względu na możliwości oraz budowę ma spore rozmiary, ale ona również daje najlepszą możliwość na uzyskanie świetnych zdjęć.